Η ημερομηνία λήξης παραλαβής των προσφορών ορίστηκε στις 6 Απριλίου και η αποσφράγισή τους θα γίνει 4 μέρες αργότερα. Οι υποδομές προσβασιμότητες πρόκειται να δημιουργηθούν στις παραλίες Φοινικούντας, Γιάλοβας, Μεθώνης και Ζάγκα Κορώνης.
Καθεμία τέτοια θαλάσσια υποδομή προσβασιμότητας περιλαμβάνει: Μη μόνιμη συναρμολογούμενη διάταξη για την αυτόνομη πρόσβαση ΑμεΑ στη θάλασσα, ντους, φωτοσυναγερμό, χημική τουαλέτα για ΑμεΑ, μη μόνιμο συναρμολογούμενο διάδρομο, αποδυτήρια, χώρο σκίασης, χωροθέτηση θέσεων πάρκινγκ, σήμανση, πακέτο τηλεμετρίας.
Το έργο χρηματοδοτείται από το ΕΣΠΑ, από το Επιχειρησιακό Πρόγραμμα “Ανταγωνιστικότητα, Επιχειρηματικότητα, Καινοτομία” και η προθεσμία υλοποίησής του είναι 45 ημέρες από την ημερομηνία υπογραφής με τον ανάδοχο.