Σύμφωνα με ανακοίνωση του δήμου, σκοπός είναι η δημιουργία ενός πολυχώρου επιμόρφωσης και αναψυχής, δίπλα στον ποταμό Πάμισο, σε σημείο με άριστη προσβασιμότητα.
Πρόκειται για οικόπεδο 6.309,74 τετρ. μέτρων, στο οποίο υπάρχουν αποθήκες - δεξαμενές σταφίδας και μερικά κτίσματα, ηλικίας άνω των 60 χρόνων.
Η μίσθωση έχει διάρκεια 20 χρόνια και προϋποθέτει την ανακατασκευή των κτηρίων από το μισθωτή, προϋπολογισμού 190.000 ευρώ (οι δαπάνες του μισθωτή για ανακατασκευή των εγκαταστάσεων και τα ενοίκια θα συμψηφιστούν). Το μηνιαίο μίσθωμα του ακινήτου ορίζεται στο ποσό των 891,67 ευρώ, από το οποίο θα αφαιρείται το ποσό που αναλογεί ανά μήνα στο κόστος επισκευής του ακινήτου, δηλαδή το ποσό των 791,67 ευρώ και το ποσό που θα καταβάλει ο μισθωτής, θα είναι 100 ευρώ.