Η Μονάδα θα παράγει 1.000 κυβικά νερού την ημέρα καταναλώνοντας μισή κιλοβατώρα αν κυβικό μέτρο νερού. Σύμφωνα με τη σύμβαση η μονάδα αφαλάτωσης θα παραδοθεί σε πέντε μήνες ενώ δεν προβλέπεται δημιουργία φωτοβολταϊκού πάρκου για μείωση του ενεργειακού κόστους.
Ο περιφερειάρχης Δημήτρης Πτωχός δήλωσε ότι οι μονάδες αφαλατώσης είναι μια από το λύσεις για το πρόβλημα της ύδρευσης και ότι στο μέλλον θα επιλεγούν μονάδες πιο σύγχρονης τεχνολογίας με μικρότερο ενεργειακό κόστος.
Ο δήμαρχος Δυτικής Μάνης Γιώργος Χιουρέας είπε ότι η υπογραφή της σύμβασης είναι μια σημαντική στιγμή για τη λύση του προγράμματος της λειψυδρίας.
Ο αντιπεριφερειάρχης Μεσσηνίας Στάθης Αναστασόπουλος είπε ότι η Περιφέρεια εργάζεται και για την αντιμετώπιση των προβλημάτων άρδευσης.