«Παρών» ψήφισαν 135 βουλευτές, ενώ πέντε ήταν οι απόντες (Γιοβανόπουλος Κωνσταντίνος, Κασσαπίδης Γεώργιος, Μπούκουρας Ευστάθιος, Αλεξόπουλος Χρυσοβαλάντης και Χατζησοφιά Άννα)
Μοναδική έκπληξη της αποψινής ψηφοφορίας αποτέλεσε το "παρων" του ανεξάρτητου βουλευτή Π. Μελά, ο οποίος είχε εκφραστεί υπέρ της υποψηφιότητας του Σταύρου Δήμα.
Κατά την δεύτερη ψηφοφορία απαιτούνται και πάλι τα 2/3 του συνολικού αριθμού των βουλευτών, δηλαδή 200, για να εκλεγεί Πρόεδρος της Δημοκρατίας.