Από τις 7 μ.μ. θα γίνονται χορευτικές επιδείξεις από σχολές και συλλόγους χορού της Καλαμάτας. Οι σχολές που θα συμμετέχουν είναι οι: Ακαδημία Χορού “Απόλλων & Αρτεμις”, “Vive Bailando”, “Mi Alegria”, Χορευτικός Σύλλογος «Ξενία», “Royal Dance”, Σχολή γυμναστικής Εφη Κουδούνη, “Fame Dance Academy”, Σύλλογος “Οι Φίλοι της Μεσσήνης”, “Baila fuerte”. Η διοργάνωση γίνεται από το Τμήμα Καλαμάτας του Διεθνούς Συμβουλίου Χορού Cid και είναι υπό την αιγίδα της “Φάρις” και του Δήμου Καλαμάτας.