Η εκδήλωση γίνεται στα πλαίσια του 47ου Φεστιβάλ ΚΝΕ-Οδηγητή με τίτλο «Να ζεις, να τολμάς, να προχωράς - Για την κοινωνία της πραγματικής ελευθερίας, τον σοσιαλισμό».
Το πρόγραμμα περιλαμβάνει: Συζήτηση για τις εξελίξεις στην παιδεία, με τους Παναγιώτη Μερτίκα μέλος της ΤΕ Μεσσηνίας του ΚΚΕ, εκπαιδευτικό και Σαράντο Κουκούμη δημοτικό σύμβουλο Τριφυλίας, συνταξιούχο εκπαιδευτικό. Στο χώρο θα υπάρχει βιβλιοπωλείο της «Σύγχρονης Εποχής» και πινγκ - πονγκ.
Κ.Μπ.