Την παρουσίαση θα κάνουν ο υφυπουργός Παιδείας και αναπληρωτής καθηγητής του Παντείου Άγγελος Συρίγος και ο δικηγόρος - ιστορικός Γιάννης Θεοδωρόπουλος.
Στη συνέχεια θα ακολουθήσει συζήτηση με θέμα “Το ανεξίτηλο αποτύπωμα του πολιτικού φανατισμού” στην οποία εκτός από τον συγγραφέα θα λάβουν μέρος η πρόεδρος του Δικτύου για τη Μεταρρύθμιση στην Ελλάδα και την Ευρώπη, πρώην επίτροπος Ε.Ε. και πρώην υπουργός Άννα Διαμαντοπούλου, και ο πρόεδρος του σωματείου “Διάζωμα” Σταύρος Μπένος. Την εκδήλωση θα προλογίσει ο δήμαρχος Καλαμάτας Θανάσης Βασιλόπουλος.
Το βιβλίο κυκλοφορεί από τις εκδόσεις “Πατάκη”.